ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش

برگزاری نشست ادبی در کتابخانه ملی تاتارستان به بهانه حضور جمهوری تاتارستان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

 

در روز چهارشنبه مورخه 8/3/92  به بهانه حضور جمهوری تاتارستان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ؛ نشستی ادبی تحت عنوان "کتاب  مردم ایران و تاتارستان را به هم نزدیک می کند"  از سوی کتابخانه ملی جمهوری تاتارستان و با حضور شخصیتهای ادبی– فرهنگی و دینی تاتار ازجمله رازیل ولی اف  رئیس کمیته فرهنگ ؛ آموزش  و مسائل اجتماعی پارلمان تاتارستان و رئیس هیات 3 نفره اعزامی این جمهوری به نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛  سامیگوللین مفتی جمهوری تاتارستان ؛ کامبییف رئیس کتابخانه ملی و معاونین ایشان ؛ نماینده وزارت فرهنگ تاتارستان ؛ تعدادی از ایرانشناسان؛ شرقشناسان ؛ شاعران و نویسندگان ؛ ابراهیم اف مدیرکل آرشیو هیئت وزیران تاتارستان ؛ رئیس موزه توقای ؛نمایندگانی از آکادمی علوم ؛ موزه ملی ؛ کتابخانه لباچفسکی ؛ دایره المعارف تاتارستان و .... برگزار گردید.  ابتکار برگزاری این نشست توسط آقای رازیل ولی اف رئیس هیات اعزامی تاتارستان به نمایشگاه کتاب تهران ارائه شده بود  و ایشان و سایر اعضای هیات اعزامی ؛ درنشست مذکور برنامه ها ؛ مشاهدات ؛ نتایج و دستاوردهای حضور جمهوری تاتارستان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را با ارائه آمار و ارقام ؛ مقایسه نمایشگاه کتاب تهران با سایر نمایشگاههای  بین المللی ( همچون نمایشگاه کتاب فرانکفورت ؛ قاهره و مسکوو ... ) ؛ با پخش گزارش تصویری نمایشگاه از طریق ویدئو پروژکتور تشریح نمودند. در بیان  اهمیت و دستاوردهای حضور هیاتی از تاتارستان در  نمایشگاه بین المللی کتاب تهران همین بس که آنچه  از زبان اعضای هیات درتعریف و تمجید و تبلیغ فرهنگ و هنر ایران؛ دستاوردهای انقلاب اسلامی و بخصوص نمایشگاه کتاب تهران و وضعیت چاپ و نشر درایران امروز گفته شد ؛ به جرات می توانم بگویم که با صرف  هزینه های چند صد برابری و اعزام هیاتهایی از این دست از کشورمان به منطقه نمی توانست حاصل گردد. در این نشست آقای پرویز قاسمی وابسته فرهنگی ج.ا.ایران در قازان نیز مطالبی را درخصوص روابط فرهنگی ایران و تاتارستان ؛ نحوه شکل گیری ایده حضور تاتارستان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و نیز هیاتهای فرهنگی مبادله  شده بین  ایران و تاتارستان در یکسال اخیر و مواردی از فعالیتهای  فرهنگی مشترک صورت گرفته و برخی توافقات برای همکاریهای آتی را مورد اشاره قرارداد. همچنین نامه تقدیر و تشکر رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران  از رئیس کتابخانه ملی تاتارستان بخاطر اهدای بیش از80 جلد کتاب از طرف جمهوری تاتارستان به آن سازمان ( درنمایشگاه بین المللی کتاب تهران ) ؛ به آقای کامبییف رئیس کتابخانه ملی تاتارستان  تقدیم گردید.

آقای شایان سرکنسول کشورمان در قازان نیز طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از امکان شرکت تاتارستان درنمایشگاه بین المللی کتاب تهران که برای اولین بار صورت می گرفت  ؛ روند رو به رشد ارتباطات فیمابین در همه زمینه ها از جمله فرهنگی – ادبی و دینی  و مبادله هیاتهای مختلف در این حوزه ها را مورد اشاره قرارداد و ضمن تشکر از حمایتهای وزارت فرهنگ و کتابخانه ملی تاتارستان برای حضور این جمهوری در نمایشگاه کتاب تهران ؛ آمادگی کشورمان را  را برای توسعه بیش از پیش  مناسبات در همه زمینه ها اعلام نمود.

 سامیگوللین مفتی جمهوری تاتارستان ؛ نجیب نقاش هنرمند آثار دینی ؛ میننوللین ادیب و شاعر و عضو اتحادیه نویسندگان تاتارستان ؛ نورمحمدحسام اف شرقشناس و پژوهشگر آکادمی علوم تاتارستان ؛ دانیل ابراهیم اف مدیرکل آرشیو هیئت وزیران جمهوری تاتارستان ؛ رئیس بخش کتابهای نادر کتابخانه لباچفسکی دانشگاه فدرال قازان و صابیرضیانوف مدیرمسئول انستیتو دایره المعارف تاتارستان ؛ ازجمله دیگر سخنرانان این نشست بودند.

همچنین درحاشیه نشست ؛ از سوی کتابخانه ملی تاتارستان ؛ نمایشگاهی از کتب و آثار مربوط به ایران بهمراه کتب اهدایی به هیات تاتاری شرکت کننده در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و منتخب مجموعه اشعارعبدالله توقای به زبان فارسی به معرض نمایش گذاشته شده بود.

 

لازم به یادآوری است که با تلاش و پیگیری وابستگی فرهنگی ج.ا.ایران در قازان و معاونت فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با مساعدت و حمایت سرکنسولگری کشورمان در قازان ؛  هیاتی 3 نفره از جمهوری تاتارستان شامل رازیل ولی اف رئیس کمیته فرهنگ ؛ آموزش و مسائل اجتماعی پارلمان تاتارستان ؛ سویومبیکه رازیلونا معاون کتابخانه ملی تاتارستان و لیلا آخمتوا از  خبرگزاری تات مدیا در اردیبهشت سال 92 جهت شرکت در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به کشورمان اعزام گردید. برای جمهوری تاتارستان در نمایشگاه کتاب تهران غرفه ای به مساحت 16 مترمربع اختصاص داده شده بود . برگزاری نشست روابط فرهنگی ایران و تاتارستان در سرای اهل قلم با همکاری موسسه ایراس و سرای ایرانشناسی ؛ بازدید ازکتابخانه ملی ج.ا.ایران و دیدار با معاون کتابخانه ملی ؛ دیدار با آقای  اسماعیلی معاون فرهنگی  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ؛ بازدید ازبرخی مراکز فرهنگی و هنری و برج میلاد ؛ بازدید ازمجلس شورای اسلامی ودیدار با تعدادی ازنمایندگان مجلس ؛ اهدای 80 جلد کتاب توسط تاتارستان به کتابخانه ملی ج.ا.ایران و رونمایی ازآنها در آخرین روز نمایشگاه کتاب تهران؛  توافق  برای امضای یادداشت تفاهم همکاری بین کتابخانه ملی ج.ا.ایران و کتابخانه ملی تاتارستان و شرکت در برنامه هنری ( تئاتر شاهنامه ) در تالار رودکی از جمله برنامه های هیات جمهوری تاتارستان در ایران بشمار می روند. حضور جمهوری تاتارستان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که برای اولین بار صورت می گرفت ؛ بازتاب نسبتا گسترده ای در مطبوعات و رسانه های کشورمان داشته است.

 

 

 


١٠:٤٦ - جمعه ١٠ خرداد ١٣٩٢    /    شماره : ٥٩٨٩٦٢    /    تعداد نمایش : ١٠٠٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: