ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

■ برگزاری نمایشگاه: خبر و گزارش تصویری

افتتاح هفته قرآنی جمهوری اسلامی ایران در قازان

اولین هفته قرآنی جمهوری اسلامی ایران در قازان در قالب نمایشگاهی با عنوان " قرآن در آئینه هنر ایران " بعد از ظهر روز چهارشنبه مورخه 25/5/91 مصادف با بیست و ششم ماه مبارک رمضان در موزه فرهنگ اسلامی قازان مرکز جمهوری تاتارستان روسیه بطرز باشکوهی گشایش یافت. در آئین افتتاحیه نمایشگاه " قرآن در آئینه هنر ایران " که نزدیک به 100 تن از علاقمندان به فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی ؛ نمایندگان مطبوعات و رسانه های گروهی تاتارستان ازجمله شبکه تلویزیون سراسری تاتارستان (ت.ان.و ) ؛ شبکه یک کانال تلویزیونی روسیه ؛ شبکه تلویزیونی افیر تاتارستان ؛ رادیو تاتارستان ؛ شبکه تلویزیونی  ت.ار. ت ( نمایندگی شبکه تلویزیونی ترکیه درتاتارستان ) ؛  خبرگزاری دولتی تاتارستان تاتاراینفرم ؛ خبرگزاری تات مدیا ؛ سایت دینی اسلام نیوز و .... ؛ نمایندگان تشکلهای دینی از جمله اداره دینی مسلمانان تاتارستان ؛ اتحادیه زنان مسلمان تاتارستان و ایرانیان مقیم حضورداشتند ؛  خانم زیلیا ولی اوا مدیر  مجموعه تاریخی و موزه های کرملین قازان( معاون سابق نخست وزیر و وزیر فرهنگ تاتارستان ) طی سخنانی ضمن تشکر از اهتمام و تلاش وابستگی فرهنگی ج.ا.ایران در قازان  بخاطر برنامه ریزی جدی برای برگزاری چنین نمایشگاهی در کوتاهترین فرصت و زمان اندک ؛  جایگاه هنر در نزد ایرانیان را مورد تحسین قراردادند و ضمن اشاره به نمایشگاههای قبلی برگزارشده توسط وابستگی فرهنگی در چند سال اخیر ؛ از ابتکار ج.ا.ایران برای برگزاری نمایشگاهی درموضوع قرآن در ماه مبارک رمضان و آنهم در موزه فرهنگ اسلامی واقع در مسجد قل شریف قازان ابراز خرسندی نمودند.

 آقای شایان سرکنسول کشورمان درقازان نیز ضمن تبریک ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات مومنان و مسلمانان روزه دار ؛  از همکاری و مساعدت  مسئولان ذیربط تاتارستان علی الخصوص مدیر مجموعه تاریخی و موزه های کرملین قازان بخاطر همکاری و مساعدت دربرگزاری نمایشگاه قرآنی ج.ا.ایران تقدیر و تشکر نمودند.

آقایان فواد گالیموللین رئیس انستیتو زبانشناسی و هنر دانشگاه فدرال قازان  و رستم شمسوتف رئیس اتحادیه خوشنویسان تاتارستان " الف " ؛ دیگر سخنران افتتاحیه نمایشگاه بودند که هرکدام در سخنان کوتاه خود  مطالبی را در خصوص مناسبات فرهنگی و هنری فیمابین ایران و تاتارستان ؛ جایگاه هنر ؛ شعر و ادب در ایران  بااستناد به اشعار برخی شاعران ایرانی همچون حافظ ؛ سعدی ؛ خیام و فردوسی و اهمیت و تاثیر برگزاری برنامه های فرهنگی هنری همچون نمایشگاههای مختلف بمنظور آشنایی هرچه بیشتر مردمان دوکشور با فرهنگ و آداب و رسوم یکدیگر مطرح نمودند و ضرورت گسترش بیش از پیش روابط فرهنگی ایران و تاتارستا ن را مورد تاکید قراردادند.

پس از اتمام سخنرانی ها ؛ نمایشگاه بطور رسمی توسط خانم زیلیا ولی اوا مدیر مجموعه تاریخی و موزه های کرملین قازان؛ شایان سرکنسول و قاسمی وابسته فرهنگی ج.ا.ایران رسما افتتاح گردید.

در  نمایشگاه "  قرآن درآئینه هنر ایران " که  توسط وابستگی فرهنگی ج.ا.ایران در قازان و با همکاری اداره کل همکاری های فرهنگی و هنری سازمان برگزار می شود ؛  دو تن از هنرمندان کشورمان به نام های آقایان سید ابوالفضل عبدالله زاده ( هنرمند نقاشی خط) و علیرضا برزکار ( هنرمند تذهیب کار ) تعداد 60 اثر هنری خود درموضوعات دینی قرآنی را درمعرض دید عموم قرارداده اند. همچنین آثار و نرم افزارهای  اسلامی قرآنی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور نیز توسط  آقای سنایی نماینده آن مرکز در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

توضیح دو نکته نیز ضروریست و آن اینکه اولا سال 2012 از سوی اداره امور دینی مسلمانان جمهوری تاتارستان بعنوان سال قرآن در این جمهوری نامگذاری و تاتارها بهمین مناسبت ویژه برنامه هایی را در پاسداشت و تکریم قرآن کریم تدارک و برنامه ریزی نموده اند و از این حیث همزمانی هفته قرآنی ج.ا.ایران با سال قرآن در جمهوری تاتارستان اتفاق و رویدادی مبارک  محسوب می شود و دیگر اینکه ؛ این ؛ اولین بار است نمایشگاهی با موضوع دینی و قرآنی آنهم در ماه مبارک رمضان و در موزه فرهنگ اسلامی مسجد قل شریف  ازسوی ج.ا.ایران درقازان برگزار می گردد.

لازم به ذکر است که در روز افتتاح نمایشگاه ؛ بروشور تهیه شده وابستگی فرهنگی ج.ا.ایران در قازان تحت عنوان " هنرهای ایرانی "  (  خوشنویسی ؛ خاتم کاری؛ منبت کاری؛ صنایع دستی و فرش ؛ مینیاتور و .....) و ویژه نامه رمضان تهیه شده توسط رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران درمسکو و خبرگزاری مهر ( هر دو  به زبان روسی ) بهمراه چندین جلد قرآن کریم با ترجمه روسی در بین شرکت کنندگان در مراسم توزیع گردید.

همچنین کانال تلویزیون سراسری تاتارستان " TNV" با دوگروه  خبری و فیلمبرداری ؛  ؛ " رادیو تاتارستان " ؛  کانال تلویزیونی " TRT" ترکیه ؛  شبکه های تلویزیونی تاتارستان و افیر ؛ خبرگزاری رسمی تاتارستان " تاتاراینفرم " ( با دوبخش خبری روسی و تاتاری ) در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه درخصوص  برگزاری هفته قرآنی ج.ا.ایران در قازان ؛ هنرمندان ایرانی شرکت کننده و آثار به نمایش گذاشته درنمایشگاه و مناسبات فرهنگی ایران و تاتارستان با آقای قاسمی وابسته فرهنگی ج.ا.ایران در قازان و نیز هنرمندان ایرانی شرکت کننده در هفته قرآنی مصاحبه تلویزیونی و رادیویی بعمل آوردند.

خبر افتتاح نمایشگاه " قرآن در آئینه هنر ایران " در قازان به فاصله کمتر از یکساعت پس از پایان مراسم ؛ بعنوان یک رویداد مهم فرهنگی - دینی همراه با گزارش ؛ عکسهای مراسم و کلیپ کوتاه ویدیویی درصدر اخبار خبرگزاری دولتی تاتارستان" تاتاراینفرم " درج گردید .

روزنامه  روسی زبان " پولس کازان " نیز از روزافتتاح نمایشگاه برای مدت 5 روز؛ ستونی را برای درج خبر برگزاری نمایشگاه " قرآن در آئینه هنر ایران " اختصاص داده است. 

 

 


١١:٤٦ - جمعه ٢٧ مرداد ١٣٩١    /    شماره : ٥٨٧٤١٢    /    تعداد نمایش : ١٧١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: