ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

خبر

نهمین المپیاد زبان و ادبیات فارسی در مسکو برگزار شد.

سه شنبه سوم بهمن ماه مصادف با 22 ژانویه ، برای علاقمندان و دوست داران زبان و ادب فارسی در روسیه روزی خاطره انگیز و به یادماندنی بود . روزی که بنا به سنت سالانه ، با برگزاری نهمین المپیاد زبان و ادبیات فارسی در روسیه ، بهترین های زبان و ادبیات فاخر فارسی در سطح دانشگاه های فدراسیون روسیه ، پس از رقابتی سخت و فشرده معرفی می شدند .

به گزارش کازان ایکرو به نقل از رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در مسکو ؛ مراسم اختتامیه نهمین المپیاد زبان و ادبیات فارسی راس ساعت 18 روز سه شنبه مورخه 3/11/91 و پس از مشخص شدن بهترین ها در رشته های آزمون شفاهی ، آزمون ادبی و آزمون کل در محل انستیتو کشورهای آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسکو برگزار شد .

در این مراسم ؛ پروفسور ابوالقاضی اف رئیس جدید انستیتو کشورهای آسیا و آفریقا ، دکتر ابوذر ابراهیمی ترکمان رایزن فرهنگی ج ا ایران در روسیه ، پروفسور ایوانوف رئیس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی مسکو و دکتر محسن حیدرنیا رئیس بنیاد بین المللی ایران شناسی به همراه دانشجویان شرکت کننده در المپیاد ، نمایندگانی از سفارت ج ا ایران در روسیه و خبرنگاران رسانه های جمعی شرکت داشتند .

پس از سخنرانی و خوشامدگویی توسط پروفسورایوانف ؛ رایزن فرهنگی کشورمان در فدراسیون روسیه با تشکر از انستیتو کشورهای آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسکو و بنیاد بین المللی ایرانشناسی مسکو ، روند رو به رشد و استقبال گسترده دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی روسیه از المپیاد زبان و ادبیات فارسی در روسیه را نشانه ای از گسترش علاقه و توجه به زبان و ادبیات فارسی در روسیه دانست و اظهار امیدواری نمود این روند با هم اندیشی و هکاری همه مراکز مربوطه ، تداوم یابد .

در ادامه پروفسور ابوالقاضی اف رئیس انستیتو کشورهای آسیا و افریقای دانشگاه دولتی مسکو از رایزنی فرهنگی به سبب اهتمام در تداوم این سنت حسنه و برگزاری مستمر المپیاد زبان و ادبیات فارسی در روسیه تشکر کرده و زبان فارسی را زبان معنویت ، اخلاق و حکمت دانست .

دکتر حیدرنیا رئیس بنیاد بین المللی ایرانشناسی مسکو در سخنانی به تشریح نحوه گروه بندی ها ، مواد امتحانی و فرآیند طولانی تنظیم سوالات و مراحل اجرایی کار المپیاد پرداخت و از همه کسانی که در این کار وسیع و پردامنه حضور داشته اند تشکر و قدردانی نمود .

در ادامه برنامه ؛ ابتدا جایزه و لوح تقدیر مولف و کتاب برگزیده به پروفسور گرانت واسکانیان مولف فرهنگ روسی به فارسی واسکانیان اهداء گردید و پس از آن برگزیدگان المپیاد به شرح ذیل معرفی و جوایز خود را دریافت کردند:

نفر اول المپیاد :  تاتالیا تالستوا از دانشگاه دولتی مسکو


نفردوم المپیاد :  ایرینا فیلولنکو از دانشگاه دولتی کیف -  اوکراین

 

نفر سوم المپیاد :  یکاترینا زینچنکو از دانشگاه دولتی کیف اوکراین

 

نفر اول آزمون ادبی : ماریا باندوف از دانشگاه دولتی علوم انسانی مسکو

 

نفر اول آزمون شفاهی متن خوانی ، گفتگو و درک مطلب نظم و نثر : امیل صفروف از دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

 

درپایان ؛ به نشان سپاس از زحمات و تلاش های پروفسور ولادیمیر ایوانوف رئیس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی مسکو ؛ لوح تقدیر رایزنی فرهنگی ج ا ایران در روسیه به وی اعطاء گردید .


٢٣:٢٧ - پنج شنبه ٥ بهمن ١٣٩١    /    شماره : ٥٩٣٩٠٩    /    تعداد نمایش : ١١٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: