ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی مفاخر و شخصيت های فرهنگي - هنری و دینی تاتارستان

رافیک محمد شویچ محمد شین

رئیس دانشگاه اسلامی روسیه

رافیک محمد شویچ محمد شین، رئیس دانشگاه اسلامی روسیه و مسئول بخش مطالعات اجتماعی و اسلامی موسسه تاریخ مرجانی، در سال 1334 درشهر بورناک در جمهوری تاتارستان دیده به جهان گشود. او پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و عالی دانشگاهی تا مقطع دکتری، در سال 1380 با موفقیت در رشته علوم سیاسی دوره پس-دکترای را نیز به پایان رساند. او در ادامه و به لطف آثار و فعالیت های ارزنده علمی اش توانست در سال 1385عنوان استاد تمامی همین رشته را نیز به خود اختصاص دهد.

محمدشین با تالیف بیش از  120 اثر علمی مشتمل بر 6 جزوه حجیم علمی (بیشتر از 100 صفحه)، از سال 1349، و به خصوص در دهه 1370 شمسی (90 میلادی) همواره حضور فعال و تاثیر گزاری در مجامع علمی، فرهنگی و دینی روسیه و تاتارستان داشته است.

از آثار برجسته او می توان به تالیف دو جزوه در دهه 1370 شمسی در ارتباط با تجزیه و تحلیل جنبه های مختلف شکل گیری فرهنگ، تاریخ و تمدن تاتار و بررسی تاثیر عامل مذهب در آن اشاره نمود.

از دیگر آثار ارزشمند انتشار یافته از سوی او پس این دوره نیز می توان به از " تاتار و اسلام در قرن بیستم" (1382) ، "اسلام در زندگی عمومی و سیاسی تاتار و تاتارستان" (1384) یاد کرد.

محمدشین طی این سالها همکاری مستمری با شماری چند از نشریات معتبر بین المللی داشته است که ازجمله می توان به انتشار مجموعه " ال اسلام دی روسیه" (پاریس 1376) تحت سرپرستی وی، و همکاری او در نگارش کتاب " اسلام و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی : لایه های آشکار و پنهان " ( لندن و نیویورک 1381) اشاره کرد.

او به یمن حضور فعالش در زمینه تحقیقات علمی توانسته بودجه هایی (منظورکمک هزینه تحقیق علمی) از جمله از بنیاد مک آرتور (1375 و 1380) ، آکادمی علوم تاتارستان (1380 تا 1386)، بنیاد علوم انسانی روسیه (1384) را به خود اختصاص دهد.

نامبرده  تا کنون در کنفرانس های علمی بین المللی در کشور های مختلفی از جمله ایران، ژاپن، ایالات متحده آمریکا، ترکیه ، آلمان ، بریتانیا، فرانسه ، فنلاند، ازبکستان حضور یافته است.

محمدشین به عنوان استاد راهنما، تا به امروز سرپرستی 9 پایان نامه دکتری را نیز بر عهده داشته است.

وی در حال حاضر علاوه بر سمت های یاد شده، عضو هیات بررسی رساله های دوره پس-دکتری در زمینه های تاریخ و جامعه شناسی سیاسی و عضو شورای تخصصی وابسته اتاق امور دینی هیات دولت تاتارستان است.

رافیک محمدشین  در سال 1384 برنده جایزه دولتی جمهوری تاتارستان در زمینه علم و تکنولوژی است.


١٥:٢١ - شنبه ٢٥ تير ١٣٩٠    /    شماره : ٥٦٨٢٠٩    /    تعداد نمایش : ١٣٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: