ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

خبر

برگزاری المپیاد بین المللی زبان و ادبیات تاتار در قازان

 مراسم افتتاحیه المپیاد بین المللی زبان و ادبیات تاتار، امروز در دانشکده زبان شناسی و هنر دانشگاه فدرال قازان برگزار شد.  در این المپیاد بیش از صد دانش آموز از 14 منطقه ی روسیه شرکت دارند.

این رویداد توسط وزارت آموزش و پرورش و علوم جمهوری تاتارستان و حمایت دولت جمهوری تاتارستان با هدف حفظ و توسعه ی زبان تاتاری در مناطق کشور برگزار می شود.

در مراسم افتتاحیه  ؛ شرکت کنندگان بارها و بارها در مقالات خود موضوع حفظ زبان مادری را پر اهمیت خواندند. بعنوان نمونه الکین شوکوراستاد دانشگاه  آنکارا شرکت کننده  در این مراسم  اظهار داشت : «زبان ترکی و تاتاری بسیار به یکدیگر شبیه می باشند. در این حال، بزرگترین تهدید برای زبان ها،  ورود لغات انگلیسی به آن زبان ها است که نتیجتا بعنوان مثال: مردم ترکیه رفته رفته در درک همدیگر به زبان ترکی به مشکل بر می خورند.»  به گفته نادیژدا دنیلوا دکتری زبان شناسی از موسسه تحقیقات علوم انسانی " ایکوتا " ؛ کاربرد زبان مادری در شهر ایکوتا بسیار کم و زبان روسی ارجح تر شمرده می شود. در این حال، مردم از نسل قدیمی تر خواهان آنند که جوانان و کودکان به زبان مادری خود صحبت کنند.

رقابت های المپیاد بلافاصله پس از مراسم رسمی افتتاحیه آغاز بکار نمود. بیش از یکصد دانش آموز از بخش های مختلف فدراسیون روسیه در بخش زبان و ادبیات تاتار به رقابت پرداختند. برنامه های المپیاد بین المللی رضایت بخش ومملوء از شرکت کننده بودند. در طی این روزها، دانش آموزان مهارت ودانش خود را دربخش تاریخ و فرهنگ تاتارستان و دیگر زمینه ها به رقابت می گذارند.

اسامی بهترین های این دوره از رقابت ها، در تاریخ 21 اکتبر همزمان با روز اختتامیه در ساختمان "خانه دوستی ملل" اعلام خواهد شد.


 

منبع : سایت خبری تاتار اینفرم
تاریخ :19 اکتبر 2012


١٧:١١ - يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩١    /    شماره : ٥٩٠٠٣١    /    تعداد نمایش : ٥٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: