ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

خبر

روز تاتارستان در جمهوری ازبکستان

هرساله تاتارهای ساکن در جمهوری ازبکستان، "روز تاتارستان" را بطور گسترده و تحت شعار «خانواده ی متحد ملت ازبکستان»، جشن می گیرند. امسال "روز تاتارستان" در تاریخ 26 اکتبر، در کاخ «ترکستان» در تاشکند و در سالنی که برای حدود هزار نفر

گنجایش و مکان اصلی جشن ها و مراسمات دولتی است، برگزار شد.

 برگزار کنندگان این رویداد عبارت بودند از: مرکز فرهنگی-آموزشی جامعه ی تاتار در شهر تاشکند با مساعدت سفارت فدراسیون روسیه در جمهوری ازبکستان، مرکز بین المللی فرهنگ در جمهوری ازبکستان و نمایندگی جمهوری تاتارستان در جمهوری ازبکستان.

 در مراسم رسمی تشریفات ؛ نمایندگان عالی رتبه، شخصیت هایی از محافل علمی، اجتماعی-سیاسی جمهوری ازبکستان و همچنین هیئت دیپلماتیک و معتبری از شهر تاشکند حضور داشتند. در این رویداد، "ولادیمیر توردنف" سفیر تام الاختیار فدراسیون روسیه در ازبکستان،  "نصرالدین محمدیف" رئیس مرکز بین المللی فرهنگ در جمهوری ازبکستان و "رامیل شکیروف" نماینده دائمی جمهوری تاتارستان در ازبکستان شرکت داشتند.

لازم به ذکر است که جشن روز تاتارستان دارای اهمیت سیاسی ویژه ای برای این کشور است. این جشن باعث اتحاد بیشتر هم ملیت های تاتار در ازبکستان می شود. (در ازبکستان حدود 280 هزار نفر مهاجر و تبعه ی تاتار زندگی می کنند.) برای این منظور، هیاتی از جمهوری تاتارستان به سرپرستی آزادوونا معاون وزیر فرهنگ و با حضور "اسکندر بیکتاگیروف" هنرمند ملی این جمهوری ، زوج هنرمند «فرید- آلسو» و مقام داران برجسته مسابقات بین المللی «ایلوسا خازینا» و «آیدار والیو» به ازبکستان به تاشکند اعزام شده بود..

خانم "گوزل نیگماتولینا" معاون وزارت فرهنگ جمهوری تاتارستان و آقای "رینات ولیاولین" معاون اول رئیس کمیته ی اجرائی، از طرف وزارت فرهنگ جمهوری تاتارستان و کمیته اجرائی کنگره جهانی تاتار به شرکت کنندگان در مراسم خوش آمد گفتند.

پس از بخش رسمی مراسم جشن، کنسرت بزرگی برگزار شد که درآن نوازنده ی معروف ازبکستانی آهنگ تاتاری را به همراهی گروه هنرمندان قازانی و ازبکستانی اجرا کرد.


منبع خبری: سایت کنگره ی جهانی تاتار

 

تاریخ: 29 اکتبر 2012


١٤:٣٨ - شنبه ١٣ آبان ١٣٩١    /    شماره : ٥٩٠٥٠١    /    تعداد نمایش : ٥٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: