ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

خبر

دیدار معاون وزیر فرهنگ تاتارستان با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران‎

 

دکتر صلاحی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با خانم "آزادوونعمتو"، معاون وزیر فرهنگ جمهوری خودمختار تاتارستان، صبغه فرهنگی مشترک میان ایران و تاتارستان را زمینه ساز گسترش همکاری های فرهنگی فیمابین دانست.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، صلاحی در ابتدای سخنان خود ضمن خوش آمدگویی به معاون وزیر فرهنگ تاتارستان و هیأت همراه، گفت: خوشحال هستیم که در خدمت یک هیأت فرهنگی از کشوری مسلمان هستیم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، سخنان خود را در دوبخش ادامه داد و در بخش اول به اهمیت و ضرورت نزدیکی تمدن ها با یکدیگر پرداخت و یادآور شد: برخی قدرت ها در حال پیگیری تئوری هایی نظیر برخورد تمدن ها هستند و سعی در اجرایی کردن آنها دارند. در حالی که نزدیکی تمدن ها با بستر اسلامی می تواند به نیازهای امروزی بشر پاسخ مناسبی دهد.


صلاحی در ادامه با بر شمردن مشترکات تاریخی و فرهنگی ملت های منطقه افزود: ملت ایران و تاتارستان دارای فرهنگی غنی هستند و مشترکات آنها می تواند باعث نزدیکی بیشتر گردد. همچنین می توانیم کارهای مشترکی نیز انجام دهیم. آینده از آن ملت هایی است که دارای فرهنگ و تمدن هستند و خوشحالیم که این دو ملت نیز دارای چنین جایگاهی هستند.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، در بخش دیگری از صحبت های خود به مرور اجمالی سازمان متبوع پرداخت و ویژگی های این سازمان از جمله پاسخگویی به مراجعین و ارتباط اینترنتی و همچنین شبانه روزی بودن آن را در منطقه بی نظیر دانست.


در ادامه، معاون وزیر فرهنگ جمهوری خومختار تاتارستان، با ابراز خوشحالی از حضور در سازمان گفت: امروز ما مهمان مکان های مختلفی نظیر دانشگاه تهران و سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی بودیم، اما سازمان اسناد و کتابخانه ملی، بهترین بخش بازدید ما بود.
وی در ادامه گفت: در آرشیو و کتابخانه ما، آثاری از حضور ایرانیان که به عنوان تجار و بازرگان حضور داشتند، وجود دارد و این منابع برای محققان ایرانی می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. معاون وزارت فرهنگ تاتارستان در ادامه یادآور شد: در تاتارستان علاقه بسیاری به فرهنگ و مردم ایران وجود دارد و سینما و موسیقی شما برای ما اهمیت بالایی دارد و فکر می کنم زبان و ادبیات فارسی نیز در همه جای دنیا از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.
در ادامه این دیدار، برخی از آثار چاپ شده توسط آرشیو ملی تاتارستان، که در زمینه ایران نگاشته شده بود به دکتر صلاحی اهداء شد و صلاحی نیز به رسم یادبود، نسخه ای نفیس و تجدیدچاپ شده از کتاب مثنوی معنوی را به معاون وزیر فرهنگ جمهوری تاتارستان اهدا کرد. همچنین در پایان این دیدار دو طرف بر ضرورت انعقاد یک تفاهم نامه با هدف گسترش همکاری های فی مابین تأکید کردند.
بعد از این دیدار هیأت فرهنگی تاتارستانی به بازدید از بخش های مختلف سازمان اسناد و کتابخانه ملی پرداختند.


منبع خبر: سازمان اسناد و کتابخانه ی ملی جمهوری اسلامی ایران

لینک خبری مرتبط با این خبر: خبرگزاری کتاب ایران

 


١٣:١٤ - دوشنبه ٢٢ آبان ١٣٩١    /    شماره : ٥٩٠٨٣٨    /    تعداد نمایش : ٤٨٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: