ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

خبر

دیدار معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران با معاون وزیر فرهنگ تاتارستان

 

 

حمید شاه آبادی، معاون امور هنری این وزارتخانه با معاون وزیر فرهنگ کشور تاتارستان دیدار و در مورد زمینه های مشترک همکاری و تعامل دو کشور گفت‎وگو کرد.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان، دیدار معاون امور هنری این وزارتخانه با معاون وزیر فرهنگ کشور تاتارستان روز گذشته در سالن تشریفات تالار وحدت به انجام رسید، دو طرف بر لزوم افزایش همکاری های متقابل و استفاده از تجارب و دستاوردهای مختلف فرهنگی و هنری یکدیگر جهت نزدیکی بیشتر دو ملت تاکید کردند.


آزادوو نعمتو، معاون وزیر فرهنگ تاتارستان با ابراز خرسندی از فراهم شدن فرصت برای سفر به کشورمان و آشنایی از نزدیک با فرهنگ و هنر ایران گفت: 10 تا 15 سال اخیر اوج شکوفایی روابط دو کشور بوده و امیدواریم شرایطی فراهم شود که روابط دو کشور هر چه بیشتر شکوفا شود.

 


وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های مختلفی از هنر ایران در کشورش اظهار داشت: تاکنون نمایشگاه‌های مختلف خوشنویسی، عکاسی و نقاشی هنرمندان ایرانی در کشور تاتارستان بر پا شده است.


نعمتو همچنین تصریح کرد: زنان در تاتارستان مانند زنان ایران فعال هستند و در زمینه های هنری مشارکت دارند.


وی خاطرنشان ساخت: تصمیم داریم سال آینده در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران مشارکت کنیم چرا که سال 2008 برخی مسئولان تاتارستان در این نمایشگاه شرکت کردند و تاثیر مثبتی دریافت کردند.


نعمتو با بیان اینکه سینمای ایران یک سینمای فلسفی است، ابراز علاقه مندی کرد که فیلم هایی از کشور تاتارستان در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کنند.


وی یادآور شد که راه اندازی رشته ایران شناسی و آموزش زبان فارسی در دانشگاه های تاتارستان نشان از اهمیت توجه به فرهنگ ایران در کشورش است.


در این دیدار حمید شاه آبادی ضمن خیر مقدم به نعمتو و همراهانش و آرزوی سفری خوش برای آنها در ایران اذعان کرد: شما همه بخش‌های هنری را به خوبی مورد توجه قرار داده اید. خوشحالم که در ددانشگاه های شما به موضوع زبان فارسی اهمیت داده می شود و این فرصت خوبی برای تبادل فرهنگی دو کشور با هم است.


وی تصریح کرد: برگزاری هفته فرهنگی ایران در تاتارستان در سال گذشته و اعزام گروه های موسیقی ایرانی به کشور شما توانست بخشی از ظرفیت هنری ما را نشان دهد و ما طبیعتا آمادگی داریم که از فعالیت های هنری تاتارستان در ایران استقبال می کنیم.


معاون امور هنری با اشاره به امکان بررسی ظرفیت های دو جانبه در زمینه تئاتر گفت: ایران با بیش از 600 گروه تئاتری در سراسر کشور که بیش از 100 گروه از آنها حرفه ای هستند، می تواند در زمینه تئاتر با تاتارستان همکاری خوبی داشته باشد.


وی افزود: در حال حاضر هر شب در تهران بیش از 30 نمایش اجرا می شود. مایلم در بازدید از تئاتر شهر یا تالار وحدت با برخی ظرفیت های سخت افزاری تئاتر ایران از نزدیک آشنا شوید.


شاه آبادی با اشاره به گروه های تئاتر خیابانی در ایران گفت: بیش از 120 گروه تئاتر خیابانی در نقاط مختلف ایران در محل هایی که برای این کار در نظر گرفته شده به رایگان تئاترهای ساده ای را برای مردم اجرا می کنند.


وی اظهار داشت: در صورت آمادگی گروه های تئاتری کشور تاتارستان آماده میزبانی از آنها در جشنواره تئاتر فجر هستیم و می توانیم در زمینه آموزش تئاتر نیز تجارب خود را در اختیار هنرمندان این کشور قرار دهیم.


شاه آبادی همکاری دو جانبه در زمینه موسیقی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در ایران موسیقی اقوام و سبک های مختلف موسیقی محلی با قدمت زیاد وجود دارد که آشنایی با این موسیقی ها به نوعی آشنایی با فرهنگ و تمدن ایران است. در همین راستا ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران دو ارکستر با سابقه و قوی هستند که نشان دهنده فرهنگ ما هستند.


وی عنوان کرد: مایلیم که موسیقی شما در کشور ما و در جشنواره موسیقی فجر اجرا داشته باشد.


معاو امور هنری بیان کرد: در حوزه تجسمی موزه هنرهای معاصر که یکی از 10 موزه برتر دنیاست و بیش از 4000 اثر برجسته در آن وجود دارد، میزبان نمایشگاه‌هایی از آثار هنرمندان ایرانی و خارجی است و این موزه می تواند فرصت خوبی برای بازدید اساتید و هنرمندان کشور تاتارستان و همچنین میزبان آثار آنها باشد.


شاه آبادی با اشاره به اقداماتی که در حوزه مد و لباس در ایران انجام شده گفت: جامعه طراحان لباس ایران برای معرفی لباس آراسته و زیبا و متناسب با فرهنگ شرقی تلاش زیادی کرده و طرح‌های بسیاری برای شرکت در نمایشگاه مد و لباسی که به تازگی برگزار شده ارائه شده است.
وی با بیان اینکه امکان تبادلات پژوهشی در زمینه مد و لباس وجود دارد، گفت: ترجمه مقالات و تحقیقات علمی که به دبیرخانه نمایشگاه مد و لباس رسیده، کار شایسته ای است.


شاه آبادی با ذکر این مطلب که فرهنگسرای نیاوران آماده پذیرایی از هفته هنر تاتارستان در تهران است، خاطرنشان ساخت: این فرصت خوبی است تا مردم تهران از نزدیک با هنرهای مختلف کشور شما آشنا شوند و مطمئنا از برنامه استقبال خوبی خواهد شد.


نعمتو پس از استعماع صحبت های شاه آبادی با تشکر از حسن نیت طرف ایرانی برای انجام همکاری های مشترک گفت: در بازگشتم به تاتارستان پیشنهادات شما را با وزیر فرهنگ مطرح می کنم و مطمئنم که شرایط برای همکاری های آتی فراهم خواهد شد.


وی با اشاره به اینکه در تاتارستان چیزی به اسم تئاتر خیابانی وجود ندارد گفت: مطمئنا اعزام گروه‌هایی از ایران به کشور ما پدیده بسیار جذابی برای مردم خواهد بود.


معاون وزیر فرهنگ تاتارستان ابراز کرد: ما در کشورمان فستیوال فرهنگ ترکی داریم که در این فستیوال گروه های تئاتری ترک زبان یا ترک فرهنگ را دور هم جمع می کنیم و یک سال به صورت رقابتی و مسابقه و سال بعد به صورت نشست های تخصصی اقدام به برگزاری آن می کنیم. از شما دعوت می کنیم در این فستیوال که معمولا در تیر و مرداد برگزار می شود، شرکت کنید و فکر می کنم برای شما هم جذاب باشد.


وی همچنین از آمادگی استقبال از گروه های موسیقی ایرانی برای شرکت در فستیوال موسیقی تاتارستان خبر داد.


نعمتو در زمینه مد و لباس هم اعلام کرد که زنان در تاتارستان دوست دارند مانند زنان ایران لباس زیبا بپوشند و از تعامل در این حوزه استقبال کرد.


او با ابراز شگفتی از استقبال مردم از یک گروه موسیقی ایرانی که به پایتخت تاتارستان سفر کرده بودند، گفت: وقتی این گروه موسیقی را به یکی دو شهر دیگر هم بردیم مردم به شدت از آنها استقبال کردند.


بنا به گزارش روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نعمتو در خاتمه اذعان کرد: در بازگشت به تاتارستان دستاوردهای این سفر را برای همکاری های بعدی به اطلاع وزیر فرهنگ می رسانم.


در پایان این دیدار شاه آبادی یک مجلد نفیس از آثار استاد فرشچیان، یک جلد حافظ نفیس و یک جام حکاکی شده از صنایع دستی کشورمان به طرف تاتارستانی اهدا کرد.


منبع خبر: سایت شبستان

لینک های مرتبط با این خبر:

خبرگزاری هنر ایران

خبرگزاری فارس


٢٢:٥٩ - چهارشنبه ٢٤ آبان ١٣٩١    /    شماره : ٥٩٠٩٤٠    /    تعداد نمایش : ٨٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: