ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش

اداره کل آرشیو هیئت وزیران جمهوری تاتارستان و آرشیوهای دولتی تاتارستان

  اداره کل آرشیو دولتی تاتارستان زیر نظر هیات وزیران جمهوری تاتارستان به عنوان یک نهاد اجرایی این جمهوری ؛ مسئولیت امور آرشیوی و کنترل کیفیت حفاظت فیزیکی اسناد و مدارک، جمع آوری اسناد ( جمع آوری و طبقه بندی کلیه اسناد مربوط ) ، فهرست برداری از اسناد و کنترل نحوه بهره برداری از اسناد در قلمرو جمهوری تاتارستان را بر عهده دارد.

پنج آرشیو دولتی در ساختار این اداره کل قرار دارند که عبارتند از آرشیو ملی جمهوری تاتارستان، آرشیو مرکزی دولتی اسناد تاریخی- سیاسی جمهوری تاتارستان، آرشیو دولتی منابع انسانی ( شامل شخصیت های حقیقی و حقوقی ) جمهوری تاتارستان، آرشیو مرکزی دولتی اسناد سمعی و بصری جمهوری تاتارستان و آرشیو دولتی نشریات جمهوری تاتارستان و علاوه بر آنها هیات تحریریه مجله  علمی- مستند ( استنادی ) "پژواک قرون".

از سال 1994 اداره کل آرشیو دولتی تاتارستان عضو شورای بین المللی آرشیو ها در رده " آ " محسوب می شود . این اداره کل با آرشیو های دولتی قزاقستان و قرقیزستان موافقت نامه های همکاری در امور آرشیوی امضا کرده و  همکاری  با آرشیو های دولتی ترکیه ، لهستان، بلغارستان و جمهوری آذربایجان نیز در حال گسترش می باشد .

در آرشیو ملی جمهوری تاتارستان، آرشیو مرکزی دولتی اسناد تاریخی-سیاسی جمهوری تاتارستان، آرشیو دولتی منابع انسانی ( شامل شخصیت های حقیقی و حقوقی ) جمهوری تاتارستان، آرشیو دولتی اسناد سمعی و بصری جمهوری تاتارستان بر اساس داده های 1/1/2012 در مجموع بیش از 3.5 میلیون " شرح فعالیت " ( شامل فایل و صورت جلسه فعالیت ) نگهداری می شود .

اسناد  مربوط به زندگی و فعالیتهای علمی  شرقشناسانی چون میرزا الکساندر کاظم بیک (  1802 تا 1870 ) ، ایلیا برزین (  1818 تا  1896 ) ؛ عبدالقیوم نصیری ( 1825 تا 1902 ) و نیکلای کاتانف (  1862 تا 1922 )  که در آرشیو ملی جمهوری تاتارستان نگهداری می شوند ؛ از ارزش و اهمیت بالایی برخوردارهستند .

تعداد زیادی اسناد ارزشمند مربوط به تاریخ  شرقشناسی در قازان ، در گنجینه های دانشگاه قازان  و آکادمی دینی قازان نگهداری می شوند. در میان این اسناد ؛ تعداد زیادی از نسخه های خطی اسلامی، سفرنامه های مستشرقان قازان ( خاطرات و یادداشتهای سفر ) به کشور های شرقی و نیز ماتریالهای مربوط به موضوعات قوم شناسی و اقوام شناسی و  زبان شناسی  به چشم می خورند .

برای کسب اطلاعات بیشتر ؛ به سایت  اداره کل آرشیو هیئت زیران جمهوری تاتارستان به آدرس ذیل مراجعه نمایید :

www.archive.gov.tatarstan.ru


 

خبر مرتبط:

لینک١٢:٠٠ - پنج شنبه ٩ آذر ١٣٩١    /    شماره : ٥٩١٥٢٧    /    تعداد نمایش : ٧٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: