ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

خبر + ویدیو

افتتاح موزه "ولی الله یاکوبف" در قازان

موزه " ولی الله حضرت یاکوبف ( یعقوب اف )  در مدرسه اسلامی «کاسیمیا»ی قازان افتتاح شد. "ولی الله یاکوبف" سمت مدیریت بخش آموزش اداره دینیمسلمانانجمهوری تاتارستان و امامِ خطیب مسجدِ " آپانایفسکی" را به عهده داشت، وی در تاریخ نوزدهم جولای سالجاری میلادی بدست افراد ناشناس در اطراف منزل شخصی خویش به قتل رسید.

همزمان با افتتاح موزه و در همین روز، همایش مرکزِ فرهنگی اسلامی " ایمان" برگزار شد. "نائیل گاریپوف" رئیس مرکز و خطیب کنونی مسجد " آپانایفسکی" ، خبرنگاران را به مکان نگهداری اسناد خطی حک شده روی صفحات چوبی واقع در سومین طبقه مدرسه اسلامی راهنمایی کرد.

اخیرا لوازم شخصی"ولی الله یاکوبف" در ویترین ها و قفسه های ساخته شده بدست وی به همراه وسایل مورد استفاده در هنگام مدیریت او در مرکز  " ایمان " به نمایش گذاشته شده اند.

در این موزه، اشیایی از قبیل کامپیوتر قدیمی با صفحه کلیدی دارای حروف عربی، ماشین تحریر دستی، چاپگر بزرگ و قدیمی (اهدایی به مرکز)، تعدادی جامه و لباس  که  "ولی الله یاکوبف" می پوشید، یادبودهای کسب شده در دوران تحصیل و تصاویر دوران کودکی وی جهت بازدید به نمایش گذاشته شده است.

به گفته ی نائیل گاریپوف  بانیان احداث موزه، فعالان مرکز فرهنگی اسلامی ایمان که اغلب همکار یاکوپوف" و نیز نمازگزاران مسجد آپانایفسکی می باشند.

وی افزود: « برای این موزه چنان برنامه ریزی هایی انجام داده ایم که به مانند موزه ی شخصی محسوب نشود، قصد داشتیم با مثال قرار دادن این شخصیت نشان دهیم چگونه مردم در دهه ی نود میلادی و اوایل قرن بیست و یکم دگراندیش و متحول شدند؛ چگونه شخصی که زمانی در سازمان کمونیستی جوانان مشغول به کار بود به مدارج بالای تحصیلی نائل شد و چگونه همین فرد در ادامه ی زندگی به تحولی درونی و پویا در حیطه ی اجتماعی، سیاسی ومذهبی دست یافت که در سال های واپسین زندگی اش مشهود بود. »

در همین روز و مصادف با افتتاح موزه، بیست و دومین همایش مرکزِ فرهنگی اسلامی ایمان برگزار شد. یادآور می شود،"ولی الله یاکوبف" از زمان برگزاری اولین همایش در تاریخ بیست و نهم نوامبر 1990 تاکنون هرساله مدیر برگزاری همایش بوده است از همین رو در طی برگزاری این همایش دستاوردهای دوران خدمت وی به نمایش گذاشته شد.

"ریشات حمیدوللین" مدیر کارکنان اداره دینی مسلمانان تاتارستان اضافه کرد: «چنانکه بوضوح دیده می شود "ولی الله یاکوبف"سهم فوق العاده و گرانبهایی درتوسعه ی امت اسلامی درجمهوری تاتارستان داشته است. وی نه تنها فردی خردمند، تاریخدان و ناشر یکصد هزار کتب برای مسلمانان، بلکه متخصص ایدئولوژی مذهب حنفی برای تاتارهای مسلمان بود. وفات وی فقدان بزرگی برای امت مسلمان جمهوری تاتارستان و کل روسیه محسوب می شود" .

 

 

 

 


منبع : سایت خبری http://116.ru

تاریخ : 29 نوامبر 2012


١٥:٢٢ - يکشنبه ١٢ آذر ١٣٩١    /    شماره : ٥٩١٦٦٠    /    تعداد نمایش : ٤٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: