ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

خبر

همکاری‎های فرهنگی تاتارستان و ایران در حال توسعه است

  مسکو - ˈگوزل نعمتولیناˈ معاون وزیر فرهنگ تاتارستان با اشاره به اشتراکات فرهنگی این جمهوری با کشورمان و عزم دوجانبه برای توسعه روابط اعلام کرد: همکاریهای فرهنگی تاتارستان و ایران در حال توسعه و از دورنمای روشنی برخوردار است.

به گزارش کازان ایکرو به نقل از ایرنا ؛  خانم  ˈنعمتولیناˈ روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران به توسعه روابط فرهنگی این جمهوری روسیه با ایران به عنوان یکی از اولویتهای تاتارستان اشاره و بر اهمیت آن تاکید کرد.

وی گفت: در حال حاضر تعداد چشمپگیری توافق میان جمهوری تاتارستان و جمهوری اسلامی ایران در عرصه های فرهنگی و هنری اجرا می شود.

وی با اشاره به سفر اخیر خود به ایران یادآور شد: در جریان این سفر 19 کپی دست نوشته دوره قرون وسطی را از ایران همراه خود به تاتارستان آوردیم.

وی افزود: اینها کتاب های نویسندگان ایرانی قرون 15-13 میلادی و در عصر امپراطوری مغول هستند که تاتارستان در آن زمان بخشی از سرزمین های اشغالی مغول ها بود.

خانم نعمتولینا گفت: متخصصان تاتارستانی که مطالعه این ادبیات را آغاز کرده اند، معتقدند که آنها اطلاعات باارزشی در باره تاریخ ملت تاتارستان را در خود نهفته دارند و بعید نیست که پس از پایان تحقیقات و مشخص شدن ارزش تاریخی این اسناد، این کتب به زبان های تاتاری و روسی ترجمه شوند.

معاون وزیر فرهنگ تاتارستان همچنین از برنامه این جمهوری مسلمان نشین روسیه برای شرکت در جشنواره بین المللی فیلم فجر خبر داد.

وی گفت: در حال تهیه مقدمات شرکت در جشنواره فیلم ˈفجرˈ هستیم.

معاون وزیر فرهنگ تاتارستان گفت: در رشته سینما با جمهوری اسلامی ایران همکاری فعالی داریم که سالهاست ادامه دارد و برای توسعه آن تلاش می کنیم.

نعمتولینا یاداوری کرد: فیلم های ایرانی بطور سنتی در جشنواره بین المللی سینمای اسلامی در قازان به نمایش در می آیند و تا کنون جوایز ارزنده ای از این جشنواره را از آن خود کرده اند.

وی گفت: فیلم های کارگردانان تاتار هم هر سال در جشنواره فیلم ˈفجرˈ نمایش داده می شوند.

نعمتولینا گفت: چند فیلم تاتاری در حال ترجمه به زبان فارسی بوده و قرار است یکی از این فیلم ها در جشنواره فیلم فجر شرکت کند.

جمهوری مسلمان نشین تاتارستان با حدود 8/3 میلیون نفر جمعیت و 60 هزار کیلومتر وسعت در منطقه ولگای روسیه واقع شده است.


٢١:٣٠ - دوشنبه ١٣ آذر ١٣٩١    /    شماره : ٥٩١٧٢٣    /    تعداد نمایش : ٤٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: