ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش

قازان فرهنگی‎

در سال های آینده ، قازان می تواند در بازار گردشگری، جا را برای مسکو و سنت پطربورگ تنگ کند. هر سال بیش از یک میلیون نفر از این شهر باستانی دیدن می کنند. پایتخت اونیورسیاد سال 2013 میلادی به لحاظ پیوند خودویژه فرهنگ مسیحیت و اسلام برای گردشگران جذاب است.

در جمهوری نه چندان بزرگ تاتارستان، در جنوب – شرق پایتخت، یادبودهای عصر اردوی طلایی و ایوان مخوف حفظ شده اند. توریست ها در وهله اول به قازان سفر می کنند، اما در نزدیکی این شهر، جاهایی زیادی هست که خارجیان می توانند با سنن و فرهنگ ملی آشنا شوند. برای نمونه، شهر قدیمی بازرگانی « یلابوگ» و یا جزیره « سویاژسک».

روزالیا گالیووا کارشناس گردشگری در اینباره تعریف می کند: « یلابوگ – شهر کوچکی است و روح و نص بازرگانی روسی قرن نوزدهم را حفظ کرده است. اینجا وطن، ایوان شیشکین، نقاش مشهور روسیه است. در آنجا می توان در خیابان های کوچک قدیمی گردش کرد. خانه های قدیمی بازرگانان به نحواحسن حفظ شده اند. می توان از دکه ها نان شیرینی های عسلی خرید که بر طبق دستور پخت قدیمی درست شده اند و یا وارد کافه ای شد که به سبک قرن نوزدهم تزیین شده است. این چیزها برای روس ها و خارجیان جالب است. دیدن از جزیره « سویاژسک» نیز جذابیت خاصی دارد. این جزیره پس از تصرف قازان توسط ایوان مخوف در اواسط قرن شانزدهم در جای اولین دژ نظامی ساخته شد. در آنجا کلیساهای ارتدکس بی نظیر قرون 17-16 حفظ شده اند. در جریان کارهای مرمت و بازسازی نقاشی های شگفت آوری کشف شدند که دیدن آنها در آینده برای توریست ها ممکن خواهد شد. تاتارستان می تواند رقیب خوبی برای مسکو و سنت پطربورگ، دو پایتخت روسیه باشد».

علاوه بر آن در مناطق شرقی کشور کوه های اورال قرار دارند که بخش آسیایی را از اروپایی جدا می کند. در آنجا تمام شرایط ضروری برای ورزش های کوهستانی و استراحت فراهم شده است. در شمال تاتارستان، جنگل های انبوه واقع هستند که مسیر توریستی اکولوژیکی و قوم شناسی برای گردشگران آماده شده است.

اما مهمترین جای دیدنی تاتارستان را کرملین قازان تشکیل می دهد که انگیزه های معماری اسلامی و ارتدکس و روسی و تاتاری را بهم پیوند می دهد. از هر نقطه شهر کرملین قازان را می توان دید. در نزدیکی کرملین، برج « سویوم بک» یکی از بلندترین برج های اروپا، مسجد چند مناره ای « قل شریف» ، کلیسای « بلاگووشنسکی» - قدیمی ترین کلیسای ارتدکس در جنوب روسیه، و ویرانه های سازه های قدیمی خان نشین ها قرار دارند.

رستم زابیروف، معمار اصلی موزه – ملک کرملین قازان در اینباره تعریف کرده گفت: « تا چندی پیش، برج « سویوم بک» سمبل معماری به حساب می آمد. در سال 2005 میلادی مسجد قل شریف گشایش یافت که بتدریج سمبل جدید جمهوری می شود. برای ساکنان کشورهای اسلامی، این مسجد اهمیت زیادی دارد. آنها آن را زیباترین مسجد جهان می نامند. ابتدا این گفته را به عنوان لاف زنی شرقی تلقی می کردیم، اما بعداً خودمان متقاعد شدیم که این یک واقعیت است. در مالزی، در نزدیکی مسجد شیشه ای ، پارکی قرار دارد که در آنجا تمام شاهکارهای معماری جهان اسلام به نمایش گذاشته شده اند که در بین تاج محل، مسجد نیلگون، ماکت ده متری مسجد قل شریف نیز برپا ایستاده است».

کرملین قازان به همراه مسجد و کلیسا و برج « درحال سقوط» در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند. با گذشت هر سال توجه به این جمهوری بیشتر می شود. نیمی از توریست ها که به تاتارستان سفر می کنند ، شهروندان روسیه و کشورهای همسود هستند و 30 درصد آنها ساکنان کشورهای اسلامی و بقیه اروپائیان و مهمانان از آمریکا ی شمالی و جنوبی


منبع: صدای روسیه

 


١١:٠٣ - پنج شنبه ١٦ آذر ١٣٩١    /    شماره : ٥٩١٨٤١    /    تعداد نمایش : ٧٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: