ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

خبر

انتخاب مجدد رینات ذاکروف بعنوان رئیس کمیته اجرایی کنگره جهانی تاتار

 

ریاست دوباره ی کمیته اجرایی کنگره جهانی تاتار در پنجمین همایش کنگره جهانی تاتار باتفاق آراء به "رینات ذاکروف" رسید. وی برای مدت پنج سال دیگر سکان هدایت امور کمیته را برای بهره وری هر چه بیشتر مردم تاتارستان بدست خواهد داشت. "رینات ولی اوللین" بعنوان معاون اول وی در سمت خود باقی خواهد ماند.

همچنین اعضای هیئت رئیسه نیز انتخاب شدند، در این هیئت بیست و هشت نفر حضور دارند. "فرید محمدشین" سخنگوی شورای دولتی جمهوری تاتارستان به نمایندگی از شخص اول جمهوری تاتارستان در جمع شرکت کنندگان حضور یافته بود.

در نتیجه ی همایش پی نوشت و مصوبه ای در ارتباط با موضوع حفظ هویت قومی مردم تاتار تصویب شد. اضافه می شود که کنگره جهانی تاتار  اقدام به افتتاح دو شعبه در کشورهای قزاقستان و اوکراین خواهد نمود.

در تالار گفتگو و درچارچوب همایش، تغییرات انجام شده در اساسنامه به شرکت کنندگان اطلاع رسانی و معرفی شد. خبر ویژه این نشست، ابلاغ بررسی پیوستن کنگره جهانی تاتار در سازمان ملل متحد بود که به حاضرین داده شد.

چنانکه "آرتور زینتولین" حقوقدان کمیته اجرایی کنگره جهانی تاتار بیان داشت لازم است در اساسنامه کنگره تغییراتی ایجاد شود که برآن اساس این کنگره از نظرات سازمان ملل متحد حمایت و پیروی کند. همچنین این تغییرات شامل افتتاح شعبی در قزاقستان و اوکراین می باشد. در ادامه؛ دیگر تغییرات رسمی اساسنامه ذکر و توضیح داده شد. نمایندگان بر ایجاد تغییرات رای گیری بعمل آوردند.

در ادامه "رافیک محمدشین" رئیس دانشگاه اسلامی روسیه، نتایج موارد بررسی شده در این نشست را  اینگونه مطرح کرده و بر می شمارد: «پس از مشاهده و بحث پیرامون موضوعات مطرح شده توسط نمایندگان، تجزیه و تحلیل نقش و جایگاه تاتارها در جهان و واقعیت های اوضاع سیاسی در کشور، کنگره تعریف بردار توسعه ی ملی و فرهنگی تاتار در کشور می یابد و بدنبال راههایی برای تحکیم بیشتر است.»

در پی نوشت چنین بیان شد: «در اسناد، کنگره جهانی تاتار، مشخصا، بعنوان نهادی موفق از ملت تاتارها در جامعه جهانی مطرح خواهد بود. آن یک سازمان ملی است که در سراسر جامعه تاتار بسیج شده است.» چنانکه در سند نهایی پنجمین همایش کنگره جهانی تاتار بر تعهد به تحکیم ملی با تأکید بر نیاز به تقویت یکپارچگی فدراسیون روسیه و  حمایت از توافقات فرقه ای، قومی و مدنی تاکید شده است.

حفظ هویت قومی و فرهنگی مردم، هویت فرهنگی منحصر به فرد آنان، زبان، آداب و رسوم، مذهب و نیاز به تداوم نسل  بعنوان اولویت های کنگره جهانی تاتار اعلام گردید.

فرید محمدشین در ادامه این طرح را در قالب کلی پذیرفته و پیگیری آن را در ادامه به عهده گرفت. نمایندگان کنگره از این پیشنهاد حمایت کردند. چنانکه ریاست پارلمان جمهوری تاتارستان اشاره داشت، پی نوشت این طرح  برای بررسی به  ولادیمیر پوتین  رئیس جمهور روسیهارسال خواهد شد.


 

تاریخ: 20 آذر 1391

منبع: سایت خبری «پرتال اسلامی»


١٠:١٥ - سه شنبه ٥ دی ١٣٩١    /    شماره : ٥٩٣٢٨٣    /    تعداد نمایش : ٤٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: