ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

خبر

اتحادیه زنان مسلمان روسیه: زمان عمل فرا رسیده است

در فدراسیون روسیه سازمان اجتماعی جدیدی - «اتحادیه زنان مسلمان روسیه» تأسیس شد و رسما در وزارت دادگستری به ثبت رسیده و به کار پرداخت. «نایله زیگانشینا» رئیس این اتحادیه در مصاحبه با «صدای روسیه» گفت:

"با بی صبری منتظر این واقعه بودیم و حالا در سراسر روسیه بر پایه قانونی به کار فعالی جهت پیاده کردند پروژه های دارای اهمیت اجتماعی می‌پردازیم و هم اینک در 42 منطقه آغاز بکار کردیم.زنان دارای روحیه نیکی و شفقت که آماده اند ثروت‌های روحی و معنوی خود را با دیگران تقسیم کنند به این کار جلب می‌کنیم".

ناگفته نماند که اولین سازمان های زنان مسلمان در روسیه در ژانویه 1908 ظاهر شدند: در «اوفا» - مرکز جمهوری باشقرتستان بیش از صد زن انجمن خیریه مخصوص زنان اسلامی پایه ریزی کردند.آنها زن یا دختر شخصیت‌های کارفرمایان و کارمندان دولتی و روحانیون نامی بودند.اتحادیه کنونی زنان مسلمان قصد دارد حالا پس از صد سال سنن امور خیریه و نیکو کاری را احیا کرده و به کارهای استخدام زنان و سرثرستی کودکان یتیم بپردازد.

شیخ «رویل عین الدین» رئیس شورای مفتی های روسیه اولین فردی بود که از ایده تاسیس آن اتحادیه حمایت کرد.وی معتقد است که زنان مسلمان نیرو بقدر کافی دارند تا از عهده انجام این کار ها بر آیند.وی چنین گفت:

"در حال حاضر زنان مسلمان روسیه جزو فعالین علم و فرهنگ و رشته اجتماعی – سیاسی بوده و در حوزه آموزش به شدت کار می کنند.به این خاطر با خواهان آن هستیم که سازمان های زنان ما که در مناطق مختلف روسیه کار می‌کنند با تشریک مساعی خود جامعه ما را منسجم کرده و همراه با سازمان های دینی در ایجاد جامعه مدنی شرکت کنند.برای ما دادن جواب به صورت مشترک به کسانی که می‌خواهند وجهه و حیثیت مرد و زن اسلامی را بدنام کنند آسانتر خواهد بود".

این اتحادیه هم اینک برای دوره نزدیک اقداماتی برنامه‌ریزی کرده است.مثلا در ماه فوریه جشنواره بین‌المللی لباس اسلامی با شرکت طراحان روسی و خارجی بر گزار می‌شود.

زیگانشینا می گوید: «تا بحال شرکت کنندگانی از ایران ،امارات عربی متحده،اندونزی،ترکیه،استونی و قزاقستان دعوتنامه ما را پذیرفتند.یک نکته مهم.ما به نمایش مدل لباس سازان اکتفا نکرده و خودمان به تهیه لباس‌ها به سبک مرسومی پرداخته و دیگران را به این کار خواهیم آموخت".

خانم :عدلام" استاد دانشگاه مکه اولین کسی بود که به مهمانی اتحادیه ما آمده بود.خانم زیگتنشینا با ایشان پارسال در عربستان سعودی هنگام سفر دینی فعالین «اتحادیه زنان مسبمان روسیه» آشنا شده بود. آن وقت زنان عربستانی با زنان مسلمان روسی که رئیس مراکز خانوادگی و سازمان های خیریه بودند ملاقات کردند. دوم مارس در قازان پایتخت تاتارستان روسیه،مرکز اسلامی بزرگ این کشور منتظر مهمان عربستانی هستند. خانم «زیگانشینا» در این رابطه گفت:

"ما طرح های مشترک نیکوکاری را بررسی خواهیم کرد.ما برای‌شان برنامه آشنایی با زنان تاتارستان و فرهنگ آن جمهوری و شهر ما را تهیه کردیم .ایشا در آستانه روز بین‌المللی زن به قازان می‌آیند ما میز گردی با عنوان "بهشتی زیر پاهای مادران" ترتیب می‌دهیم".

یکی از اصول کار «اتحادیه زنان مسلمان روسیه»، گرفتن بهترین ها از دیگران و در میان گذاشتن تجربه خود است.


اول مارس (جمعه 11 اسفند 1391) رادیو صدای روسیه

 


٠٨:١٥ - سه شنبه ١٥ اسفند ١٣٩١    /    شماره : ٥٩٥٧٩٥    /    تعداد نمایش : ٤٩٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: