ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

خبر

جشن ماسلينيتسا و آماده شدن مسيحيان براي روزه بزرگ

این جشن روز شنبه 26/12/91 در پارک " دریاچه سیاه " قازان برگزارگردید.

جشن امسال ديرتر از هميشه آغاز شد، زيرا ارتباط مستقيم با عيد پاك دارد. واديم لئونوف استاد آكادمي علوم ديني و كشيش ارتدوكس در گفتگو با راديو صداي روسيه اينطور توضيح مي دهد: «تاريخ برگزاري عيد پاك جابجا مي شود. برگزاري اين عيد با موقعيت ماه در ارتباط است و بر اساس تقويم خورشيدي مشخص مي شود. سيستم خاصي براي شمارش و تعيين تاريخ وجود دارد. هفت هفته تا روز عيد پاك، روزه بزرگ ادامه پيدا مي كند و درست يك هفته قبل از آغاز روزه بزرگ، جشن ماسلينيتسا را برگزار مي كنند. بر اساس تاريخ عيد پاك،‌ جشن ماسلينيتسا همه جابجا مي شود.»

بسياري معتقد هستند كه ماسلينيتسا يكي از جشن هاي دوران شرك است. در حقيقت، ‌اين جشن از زمان روس باستان وجود داشته. دانشمندان معتقد هستند كه اين جشن تا قبل از دوران مسيحيت به مناسبت فرارسيدن بهار و برابر شدن روز و شب برگزار مي شده. در اين روز بسياري از مردم دنيا فرا رسيدن سال نو را جشن مي گيرند كه به معناي بدرقه زمستان و استقبال از بهار است. روحانيون ارتدوكس نظر ديگري دارند و مي گويند كه حتي نام اين جشن با مفاهيم دين مسيحيت و سنت كليسايي ارتباط تنگاتنگ دارد. ايگور فومين استاد روحاني از معبد قديس الكساندر نفسكي مي گويد: «در هفته ماسلينيتسا روزه آغاز مي شود. جسم ما در اين مدت ما از خوردن گوشت خودداري مي كند و روح ما هر چهارشنبه و جمعه مناجات مخصوصي را به جا مي آورد. در اين هفته مرسوم است كه افراد بي خانمان را حمايت كنيم، به افراد بي بضاعت ياري رسانده و از بيماران ملاقات كنيم. روز يكشنبه قبل از آغاز ماسلينيتسا بخش هايي از كتاب انجيل را مي خوانند كه در آن به مهرباني و نيكي توصيه شده است. اين مهرباني انسان را به درگاه خداوند نزديك مي كند. به همين خاطر، در اين روزها بايد به نزديكان توجه ويژه داشت.»

در گذشته هاي دور، هر روز از هفته ماسلينيتسا اسم مخصوص داشته است. در هر روز مراسمي برگزار مي شد كه همه آنها از نظر مفهوم و ماهيت يكسان بودند. به طور مثال يك روز براي ديد و بازديد، روز ديگر براي شادي و بدين ترتيب تا آخر ادامه پيدا مي كرد. يكشنبه از ديگر روزها متمايز مي شود. اين روز را «روز بخشش» مي ناميدند. مردم از صبح زود تا آخر شب از همه طلب بخشش مي كردند. پيشتر، در اين روز مراسم بدرقه زمستان برگزار مي شد. عروسكي بزرگ درست مي كردند كه نماد زمستان بود،‌ و بعد آن را آتش مي زدند يا به خاك مي سپاردند. با اين حال، روحاني ايگور فومين مي گويد كه آتش زدن عروسك هيچ ارتباطي با مراسم ديني مسيحيت ندارد. وي در ادامه توضيح مي دهد: «اين مراسم فقط در دروان شرك بوده است. طي سال هاي اخير اين مراسم را دوباره احيا كردند و نظر كليسا نسبت به آن كاملا منفي است. بدرقه كردن زمستان كار بي منطقي است. ما نبايد زمستان را بدرقه كنيم، بلكه بايد از بهار و عيد پاك استقبال كنيم.

يكي از نمادهاي اصلي ماسلينيتسا آماده كردن بليني است. نان هاي بسيار نازكي كه در روسيه تهيه مي كنند. زنان با سليقه دستورالعمل طبخ آن را دارند و كساني كه دستي در هنر آشپزي ندارند، مي توانند در زمان گردش و ديد و بازديد در شهرهاي مختلف روسيه آن را امتحان كنند. روز يازدهم مارس اين جشن آغاز شده است. تمامي كساني كه علاقه دارند در مسابقات مختلف دوستانه شركت كنند و عضوي از اين كارناوال باشند يا علاقه مند به تئاترهاي خياباني هستند، مي توانند اين روزها سري به خيابان بزنند.

منبع :

http://farzanehshafiei.blogfa.

 

 


١٠:١٣ - دوشنبه ٢٨ اسفند ١٣٩١    /    شماره : ٥٩٦٢٠٥    /    تعداد نمایش : ٥٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: