ورود شما را به پرتال وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قازان خوشامد می گوییم
<

بسم رب الشهداء والصدیقین
عزای حسینی در قازان روسیه
پنجاه سال با کتاب در ایران
دوره جدید کلاس های فارسی

«گزارش تصویری»

فقط در: Kazan.icro.ir
 


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی مفاخر و شخصيت های فرهنگي - هنری و دینی تاتارستان

آلسو ارسلان اوا آیراتونا

ایران شناس - رئیس مرکز ایران شناسی آکادمی علوم تاتارستان 

ارسلانُوا آلسو آیراتُونا، (متولد 30 آذر 1334) مورخی شرق شناس، با درجه دکتری در رشته تاریخ است. او پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه، در شهر قازان، در سال 1352 در دانشکده شرق شناسی دانشگاه دولتی لنینگراد، پذیرفته و پس از طی موفقیت آمیز دورهای آموزشی، در سال 1357 از این مرکز دانشگاهی با تخصص تاریخ افغانستان فارغ التحصیل می شود.

 

او کمی بعدتر و در سال 1358 فعالیت های تحقیقاتی خود را به صورت رسمی، در موسسه تربیت مدرس اتحاد جماهیر شوروی، و با عنوان دستیار ارشد آغاز نمود. ارسلانُوا در ادامه و پس از دو سال یعنی در سال 1359، با حفظ عنوان قبلی، توانست به طور همزمان به کار در گروه تاریخ موسسه زبان، ادبیات و تاریخ (مفتخر به نام گ. ابراهیم اف )، وابسته به فرهنگستان علوم اتحاد جماهیر شوروی (واقع در شهر مسکو) مشغول شود.

 

اما این پایان بخش اشتیاق او به علم بیشتر و کسب مدارج علمی بالاتر نبود.  او ابتدا و در خلال سالهای 1361 تا 1364 دوره های آموزشی مقطع دکتری را در موسسه مذکور گذرانده؛ و در پس از آن، با بازگشت به موطن خویش، یعنی شهر قازان، و پس یک سال فعالیت در دانشگاه دولتی قازان عنوان دستیار ارشد، توانست در آغاز به عنوان همکار علمی جوان، و از سال 1371 با عنوان همکار علمی ارشد، در این مرکز دانشگاهی مشغول به کار شود. این همکاری علمی که تا سال 1376 به طول انجامید؛ برای او خالی از کسب مدارج دانشگاهی بالاتر نبود. چراکه او در این سالها و به موازات اشتغال به تدریس، توانست رساله پایان نامه دکتری خویش را تحت عنوان "بررسی تاریخ نگارانه متون فارسی، نوشته شده در دوران حضور مغولان در ایران، درباره مرمان کرانه ولگا" به رشته تحریر در آورده؛ و نهایتا از آن، در همان دانشگاه و در سال 1375، با موفقیت دفاع کند.

 

در یک جمع بندی کلی، فعالیت های او در شهر مسکو مربوط به بازه سالهای 1364 تا 1371 و بعد از آن 1371 تا 1376 به ترتیب به عنوان همکار علمی جوان و همکار علمی ارشد گروه تاریخ موسسه زبان، ادبیات و تاریخ (مفتخر به نام گ. ابراهیم اف) ؛ و در شهر قازان از سال 1377 تا به امروز با سمت همکار علمی ارشد گروه تاریخ قرون وسطایِ موسسه  تاریخ (مفتخر به نام م. مرجانی) وابسته به فرهنگستان علوم جمهوری تاتارستان؛ قابل ارزیابی است. در تاریخ 27 فروردین 1379  همچنین وی موفق به کسب درجه "دانشمند ارشد همکار" با تخصص تاریخ ملی از سوی موسسه تاریخ شد.

 

تمرکز اصلی او در حال حاضر بر روی مطالعه تطبیقی و تجزیه و تحلیل مقایسه ای از منابع فارسی نوشته شده در دوران حضور مغول ها در ایران، درباره مردم ساکن کرانه رود ولگا و منطقه اورال معطوف است.

 

از دیگر مشغولیت های او می توان به حضور فعال در بسیاری از کنفرانس های علمی منطقه ای و بین المللی در زمینه های تخصصی مربوطه، اشاره کرد. از سوی دیگر، ارائه بیش از 50 مقاله معتبر علمی نیز توانسته به خوبی او را در میان پژوهشگران و علاقه مندان به مسائل تاریخی و فرهنگی به عنوان چهره ای فعال و سرشناس معرفی کند.  

 

از ریاست مرکز مطالعات ایران در موسسه تاریخ تاتارستان که از سال 1385 به او محول شده  نیز می توان به عنوان یکی دیگر از مشغولیت های مدیریتی او یاد کرد.

 

ارسلانُوا به صورت پاره وقت و به موزات دیگر فعالیت ها، از سال 1376 با عنوان همکار علمی ارشد لابراتوار نسخ خطی وابسته به گروه تاریخ تاتار از دانشکده زبان و ادبیات تاتار دانشگاه دولتی قازان؛ و از سال 1383 با عنوان کارشناس در بخش نسخ خطی کتابخانه همین دانشگاه مشغول بررسی، تحقیق، و فهرست نویسی نسخ خطی فارسی، جهت تهیه یک کاتالوگ جامع علمی در مورد آثار فارسی موجود در گنجینه ارزشمند نسخ خطی این کتابخانه (مفتخر به نام لباچسفکی) می باشد.

 

از اهم فعالیت های اخیر او می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 

 •     قائم مقامی ریاست جامعه شرق شناسان جمهوری تاتارستان از سال 1385
 •     شرکت در کنفرانس بین المللی علمی "تاریخ قرون وسطای استپ های اوراسیا"، مجارستان، 1382.
 •     شرکت در کنفرانس بین المللی علمی "مطالعه فرهنگ ایران، بر اساس منابع غربی قرون 16 تا 19 میلادی"، سنت پترزبورگ، 1382.
 •     شرکت در کنگره بین المللی شرق شناسان، در غالب 37 امین نشست اعضای کنگره بین المللی مطالعات آسیا و شمال آفریقا (آسانهاس)، مسکو، 1382
 •     شرکت در 48 امین کنفرانس بین المللی علمی آلتای شناسی، مسکو، 1383.
 •     شرکت در 6 امین کنفرانس بین المللی شرق شناسی "سرچشمه های تاریخی تمدن های اوراسیایی و شمال افریقایی"، آدیغیه روسیه، 1383.
 •     شرکت در کنفرانس بین المللی علمی "ایران: سنت های تاریخی-فرهنگی و توسعه دینامیک"، مسکو، 1384.
 •     شرکت در کنفرانس بین المللی علمی "روابط تاریخی-فرهنگی اردوی زرین (سرزمین آلتایی) و ایران: تاریخ و مدرنیته"، جمهوری قزاقستان، 1384.
 •     شرکت در همایش سراسری شرق شناسان سراسر روسیه، شهر اوفا، 1384.
 •     شرکت در کنفرانس بین المللی علمی "ایران-روسیه: گفتگو تمدنها"، مسکو، 1384.
 •     شرکت در کنفرانس بین المللی "پژوهش درباره نسخ خطی و آثار چاپی مشرق زمین ، مرمت و حفاظت از آنها"، مسکو، 1385.
 •     شرکت در دومین کنفرانس بین المللی با موضوع کوچ نشینان قرون وسطایی اوراسیا، مجارستان، 1385.
 •     شرکت در 50 امین کنفرانس بین المللی مطالعات آلتایی، قازان، 1385.

 

از اثر نفیس "شرح نسخ خطی فارسی موجود در کتابخانه دانشگاه دولتی قازان (مفتخر به نام لباچفسکی)"، که در سال 1383، در 576 صفحه، و با پشتیبانی مالی وابسته فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو، و به مناسبت های 1000 سالگی شهر قازان و 200 سالگی داشگاه دولتی قازان، در شهرهای مسکو و قازان منتشر شده است، می توان به عنوان یکی از شاخص ترین آثار علمی او یاد کرد. این اثر که در قالب یک کاتالوگ به رشته تحریر در آمده است، اولین سری از این کاتالوگ ها است که با عنوان کلی "نسخه های خطی اسلامی در حوزه فدراسیون روسیه" به چاپ رسیده اند. این اثر در آذر 1385 در دومین دوره مسابقات برگزار شده با همکاری وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و موسسه مطالعات آسیایی و افریقایی دانشگاه دولتی مسکو، به عنوان بهترین اثر علمی در زمینه ادبیات فارسی و زبان شناسی ایرانی ، انتخاب، و جایزه ادبی فردوسی به آن اختصاص یافت. این اثر نفیس همچنین، با انتخاب شدن، در بخش بین الملل، جایزه بهترین کتاب سال جمهوری اسلامی در زمینه مطالعات ایرانی و اسلامی، را به خویش اختصاص و مولف آن از دستان ریاست جمهوری ایران، محمود احمدی نژاد، هدیه ای ارزنده دریافت نمود.


١٥:٥٤ - جمعه ٣ تير ١٣٩٠    /    شماره : ٥٦٨٢١٢    /    تعداد نمایش : ١٥٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: